6 tipov ako vyriešiť zlé vzťahy na pracovisku

Efektívne riešenie konfliktov je jednou z úloh, ktoré pravdepodobne stretnú každého manažéra. Že je to situácia nezávideniahodná, je zrejme jasné. Neznamená to však, že je aj neriešiteľná. Prečítajte si niekoľko rád ako si s ňou zaručene poradíte.

Určite hranice

Ako prevencia pred konfliktami pomôže, ak definujete čo povolené správanie je, a čo nie. Tvorba verejného rozhodovacieho rámca, rozvoj líderských schopností a talentu jednotlivých členov tímu, ale z času na čas aj teambuilding. To všetko pomáha ako prevencia konfliktov a udržiava medzi zamestnancami dobré vzťahy. Každý zo zamestnancov by mal tiež mať presne určenú pracovnú náplň tak, aby nemohol očakávať, že prácu namiesto neho urobiť niektorý z kolegov.

Akceptujte, že riešenie konfliktov je vašou úlohou

Niektorí manažéri si možno myslia, že ak medziľudské vzťahy na pracovisku nebudú riešiť, vyriešia sa samé. To žiaľ nie je pravda. Neriešený problém medzi zamestnancami vytvára zlú atmosféru. V horšom prípade o nich dokonca môžete prísť, pretože dajú prednosť miestu s lepšou klímou na pracovisku. Ak teda nechcete stratiť talentovaných ľudí, nestrkajte hlavu do piesku, ale otočte sa problému čelom a jednajte čím skôr.

Vypočujte si všetkých aktérov

Brian V. Moore, teambuildingový expert, vidí potrebu vo vytvorení priestoru na vyjadrenie pocitov všetkých strán. Možno už tento prvý krok prinesie jednoduché riešenie. Ak nie, zamestnanci aspoň ocenia, že chcete počuť ich názor na vec. Nezabudnite pri tom ani na tretie strany a všetko si podrobne zapisujte. Ak by sa konflikt ešte rozrástol, možno budete tieto poznámky potrebovať.

Nie ste tu na to aby ste vyšli z konfliktu ako víťaz

Nezabúdajte, že ste v prvom rade v pozícii spravodlivého sudcu a nestavajte sa do úlohy účastníka konfliktu. Snažte sa prísť veci na koreň. Samozrejme, je to ľahšie povedať ako urobiť. Keď si ale obe strany dôkladne vypočujete, malo by vám byť všetko jasnejšie. Môže ísť o osobný konflikt, ale aj o problém na základe rozličných oddelení, na ktorých zamestnanci pracujú a teda odlisných cieľoch, ktoré majú dosiahnuť. Kým sa jeden môže snažiť napríklad o maximalizáciu predajov, druhý musí striktne udržiavať budgety na uzde.

Nájdite spoločnú reč

Verte, neexistuje konflikt, v ktorom by sa obe strany nezhodli vôbec na ničom. Pravdepodobne sa zhodnú aspoň na probléme samotnom, najhoršom možnom scenári alebo malej zmene, ktorá by mohla situáciu zlepšiť. Odrazte sa od toho a pokúste sa nájsť kompromis, ktorý uspokojí všetkých zúčastnených.

Všetko zlé je na niečo dobré

Každý konflikt je príležitosťou niečo sa naučiť, tie pracovné nevynímajúc. Všade, kde sú nezhody, je aj priestor na rast a vývoj. Zoberte si z tejto situácie do budúcna čo najviac. Ako by ste jej mohli nabudúce predísť?

Zhrnuté, podčiarknuté. Každý problém sa dá s dávkou šikovného manažérskeho umu zvládnuť. Netvrdíme, že to pôjde ľahko, ale pôjde to. A keby to predsa dospelo až do najhoršieho štádia, zabudnite na osobné preferencie a nebojte sa zachovať správne. Lebo iba rozhodný a spravodlivý nadriadený si zaslúži skutočný rešpekt v očiach zamestnancov.

PÁČIL SA VÁM TENTO ČLÁNOK? ZDIEĽAJTE HO S PRIATEĽMI.

Prihláste sa k odberu

Zaujímavé info zo sveta recruitmentu, biznisu a kariéry každý mesiac vo vašej mailovej schránke.

Ostaňme v spojení

Sledujte nás na Facebooku a Linkedin. Prinesieme vám vždy čerstvý a kvalitný obsah.